zdrowa skóraJeśli kiedykolwiek doświadczyliście reakcji alergicznej po zastosowaniu kosmetyków, to najprawdopodobniej znajdujecie się w licznym gronie osób o skórze szczególnie wrażliwej. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji, którą zapewnić jej mogą m.in. kosmetyki naturalne, a wśród nich – kosmetyki z morza martwego. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zalet, a także potwierdzonym właściwościom leczniczym oraz hipoalergicznym formułom powinny znaleźć się w kosmetyczce wszystkich, mniejszych i większych wrażliwców!

Osoby cierpiące na dolegliwości dermatologiczne, takie jak m.in.  AZS (atopowe zapalenie skóry) czy łuszczyca, mają nie lada kłopot z wyborem odpowiednich dla nich kosmetyków. Ich skóra jest niesamowicie wrażliwa i skora do reakcji alergicznych –  zwłaszcza w kontakcie z preparatami niewłaściwie dobranymi.

Zwykłe kosmetyki zamieńmy na kosmetyki naturalne!

W przypadku niektórych chorób objawem nietolerancji kosmetyków są bolesne, swędzące krosteczki, w innych – nieestetycznie wyglądające, zaczerwienione plamy. Niekiedy zaś może nas dotknąć reakcja w postaci wysuszenia naskórka wraz z jego nadmiernym łuszczeniem.  Tego typu symptomy są bardzo uciążliwe – ze względu na ich widoczność sprawiają, że wstydzimy się pokazywać publicznie, w obawie przed ostracyzmem społecznym. Chcemy więc jak najszybciej się z nimi uporać! Zgłaszamy do lekarza, stosujemy kuracje przez niego zalecone, a mimo to dolegliwości zamiast ustępować – nasilają się.  Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Trudno orzec – odpowiedzi szukamy w naszym otoczeniu: gdzie przebywamy, co jemy, jakie stosujemy środki czystości w domu, czego używamy do prania naszych ubrań, a w końcu jakie kosmetyki stanowią podstawę naszej codziennej pielęgnacji.

Kosmetyki naturalne w trosce o wrażliwą skórę

chora skóraOdpowiednia pielęgnacja skóry w przypadku osób ze skórą wrażliwą jest kluczowa! Choć to oczywiste, często dopiero po długich godzinach, a nawet dniach rozmyślań i poszukiwań wpadamy na odpowiedni trop. Jak doradzają specjaliści, najlepiej wybierać kosmetyki naturalne. Powinny one charakteryzować się niedrażniącymi zapachami (albo w ogóle nie mieć zapachu!), nieobecnością barwników i substancji drażniących, takich jak chemiczne konserwanty, SLSy czy parabeny oraz  posiadać certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo i skuteczność. Warto jest również zrezygnować z produktów o wąskim zastosowaniu, a wybrać takie które kompleksowo pielęgnują skórę. W miarę możliwości zaleca się dobór preparatów z jednej serii kosmetycznej.

Fundamentem w pielęgnacji skóry skłonnej do alergii i podrażnień jest odbudowa i utrzymanie na właściwym poziomie mechanizmów ochronnych naskórka. Z tego względu wybierajmy kosmetyki naturalne, które w składzie mają naturalne antyoksydanty, jak witamina E oraz są bogate w minerały, a zwłaszcza miedź, cynk czy wapń – tutaj sprawdzą się zwłaszcza Balsam i Krem Solaris do pielęgnacji ciała i twarzy, a Halo Gel i sól z morza martwego do codziennej higieny. Cenne dla skóry wrażliwej będą także substancje aktywne pomagające naprawić płaszcz hydrolipidowy – należą do nich np. odżywcze masła (masło shea) czy olejki roślinne (np. z jojoby, klonu czy orzecha włoskiego) – tego rodzaju komponenty znajdziecie również w kosmetykach wymienionych powyżej, jak i w Kremie na noc Dr Nona, Balsamie przeciwzmarszczkowym pod oczy czy kremie dynamicznym dla mężczyzn. Ponadto wskazane są również komponenty, które mają silne działanie nawilżające – gliceryna, naturalne polisacharydy i wyciągi roślinne – jak ekstrakt z aloesu – są one ważnymi składnikami np. Kremu Dynamicznego w wersji dla kobiet i mężczyzn. Nie zaszkodzi również obecność substancji łagodzących i kojących – d-panthenolu, wyciągów ziołowych (np. z rumianku) czy alantoiny.

Porą letnią kwestią niezwykle ważna staje się również ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego – dobrze by było, aby wybrane przez nas kosmetyki naturalne miały filtry, ale nie te chemiczne a mineralne, jak Balsam Solaris.

Wybierając kosmetyki naturalne, kierujmy się przede wszystkim potrzebami naszej skóry. W końcu to my powinniśmy wiedzieć co jest dla niej najlepsze i jak ja pielęgnować nie szkodząc.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha *